1 BOISKO

1.1. Punktem odniesienia przy tworzeniu boiska do minibadmintona jest standardowe boisko pełnowymiarowe tak jak na Rysunku 1 oraz Rysunku 2.

1.1.1 Boisko do minibadmintona wyznacza się w standardowym boisku. Występują ograniczenia co do szerokości (4,2m) i długości (brak tylnego korytarza). Boisko takie ma zastosowanie do gier pojedynczych w kategorii U9 i młodsi. Wzór boiska można zobaczyć na Rysunku 1.

1.1.2 Do gier podwójnych U9 i U11 oraz pojedynczych w kategorii U11 bez korytarza tylnego. Końcem boiska jest linia serwu długiego w grach podwójnych standardowych. Na szerokość boisko powinno mieć wymiar normalnego boiska do gry pojedynczej. Wzór boiska można zobaczyć na Rysunku 2.

1.2. Linie muszą mieć grubość 40mm.

1.3. Linie muszą być w kolorze łatwym do odróżnienia.

1.4. Wszystkie linie są częścią obszaru, który określają.

1.5 . Słupki utrzymujące siatki muszą mieć możliwość zawieszenia jej na wysokości zgodnie z regułą 1.11 (1,40 m). Słupki muszą stać pionowo i być zdolne utrzymać siatkę zgodnie z wytycznymi zapisanymi w punkcie 1.11.

1.6. Słupki powinny być ustawione na liniach deblowych normalnego boiska pełnowymiarowego. Ich ustawienie nie jest w żaden sposób uzależnione od tego jaki pojedynek jest rozgrywany na boisku. Należy używać siatek do badmintona o standardowych wymiarach. Siatka jest oznaczona na Diagramie A linią przerywaną. Siatka do badmintona powinna być wykonana z cienkich materiałów, a grubość oczek nie mniejsza niż 15 mm oraz nie większa niż 20 mm.

1.7. Siatka do badmintona powinna być wykonana z z cienkich materiałów, a grubość oczek nie mniejsza niż 15 mm oraz nie większa niż 20 mm. 

1.8. Siatka musi mieć 760 mm szerokości o co najmniej 6,1 metra długości.

1.9. Siatka powinna być zawieszona na wysokości 1,40m na końcach oraz 1,37m ma środku.

1.10. Pomiędzy końcami siatki, a słupkami nie powinno być prześwitu. Jeżeli taki występuje siatka powinna być przywiązana na całej szerokości do słupków.

Rysunek 1. Boisko minibadmintona do gry pojedynczej U9.
Rysunek 1. Boisko minibadmintona do gry pojedynczej U9.

2. LOTKA

2.1. Lotki do minibadmintona powinna być zgodna z przepisami ogólnymi dyscypliny.
Specyfikację lotek wyznacza Polski Związek Badmintona lub Światowa Federacja
Badmintona. Można używać lotek naturalnych z piór lub syntetycznych.

2.2. Lotki powinno się testować stojąc nogą nierakietową w korcie, a nogę rakietową
poza linią końcową. Uderzenie lotki powinno zostać wykonane nad linią końcową
boiska.

2.3. Lotka o dobrej prędkości powinna spadać nie mniej niż 500mm i nie więcej niż
990mm od linii końcowej.

2.4. Lotka w czasie lotu powinna się obracać i lecieć bez asymetrycznych oscylacji w
swojej trajektorii.

3. RAKIETA

3.1. Długość rakiety nie może przekraczać 680mm długości oraz 230mm szerokości. Gracz może sam zdecydować czy chce grać rakietą o normalnych wymiarach czy rakietą krótszą przystosowaną do minibadmintona. Wszystkie rakiety muszą składać się z głowicy, trzonka i rączki.

3.2. Obszar rakiety z naciągiem nie powinien przekraczać 280mm długości oraz 220mm szerokości. Wyjątkiem są rakiety, które mają powiększony obszar naciągu o strefę trójnika, jednak nie więcej niż 330mm długości całej głowicy.

4. PUNKTACJA

4.1. Mecz wygrywa zawodnik, który jest lepszy w trzech setach.

4.2. Seta wygrywa zawodnik, który jako pierwszy zdobędzie 15 punkt. 

5. ZMIANY STRON

5.1. Gracze muszą zmienić strony gdy:

5.1.1 Po zakończeniu pierwszego seta.

5.1.2. Przed rozpoczęciem trzeciego seta (jeżeli do niego dojdzie

5.1.3. W trzecim secie jeżeli jeden gracz zdobędzie 8 punkt.

5.2. Jeżeli gracze nie zmienią stron zgodnie z zasadami w punkcie 5.1 powinni to zrobić natychmiast gdy się zorientują. Wynik pozostaje bez zmian.

6. SERW I ODBIÓR

6.1. Zasady serwu i odbioru są takie same jak w Regulaminie Sportowym Polskiego Związku Badmintona oraz zgodne z przepisami Światowej Federacji Badmintona.

7. REKLAMY

7.1. Nie ma ograniczeń co do wielkości oraz ilości reklam jakie można eksponować na stroju sportowym.

8. POSTANOWIENIA KOŃCOWE

8.1. Wszelkie kwestie, których nie określa ten regulamin powinny być rozpatrywane zgodnie z aktualnym Regulaminem Sportowym Polskiego Związku Badmintona oraz Światowej Federacji Badmintona

8.2. Regulamin minibadmintona został opracowany przez PowerBad na potrzeby rozgrywek Wielkopolskiej Ligi Młodych Talentów. Wszelkie wykorzystanie tych przepisów na rozgrywki nie związane z Wielkopolską Ligą Młodych Talentów oraz zgodę na ich użycie należy zgłaszać do:
PowerBad Wojciech Szkudlarczyk ul. Piaskowa 20
62-040 Puszczykowo
tel: 698677627
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..